YILDIZLAR

Güneş

Hemen hemen herkes “Güneş burcu” deyimini duymuştur. O nedenle Güneş’in özelliği nedir ki, astrolojide bu kadar güçlü bir rolü var diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Cevabı ise doğada; Güneş, güneş sisteminin merkezi olduğundan yıldız haritalarımızda da aynı şekilde büyük bir rol üstlenmelidir. Güneş, kim olduğumuzun ve aynı zamanda kim olabileceğimizin özü ve çekirdeğini gösterir.

Astroloji evrenin matematiği üzerine kuruludur. Astrologlar, doğanın sembolizmasını ve gezegen yörüngelerinin spesifik geometrilerini inceleyerek hayatın gerçek kaynağını daha iyi anlayabileceğimizi hissederler.

Eğer Güneş aniden tükenirse, Dünya üzerindeki yaşam da anında sona erecektir, bunu anlamak hem dehşet verici ama aynı zamanda hayranlık uyandıran bir şeydir. Tüm yaşayan canlılar çaresizce Güneş’in hayat veren ısısına muhtaçtır. Neyse ki, Güneş’in yakınlarda tükeneceğine dair bir kanıt yok, bu gerçekle rahatlayabiliriz!

Şimdi Güneş’in haritada neyi yönettiğine bakalım.

Doğum haritanızdaki Güneş sizin irade gücünüzü, gururunuzu, hırsınızı ve kararlılığınızı yansıtır. Bu nitelikler hayatınız boyunca iniş çıkışlar gösterebilir, o nedenle astrologlar doğum haritanızdaki içsel özelliklere bakar ve değişimleri ilerletilmiş harita ve güneş haritası dönüşü gibi başka yollarla gözlemlemeye devam ederler. Bunlar ileri tekniklerdir ama şimdilik astrolojik yöntemlerin bireyin olgunluk ve büyümesini izlediğini söylemekle yetinelim.

Güneş bir astroloğa sizin için gerçekten neyin önemli olduğunun ipuçlarını verecektir. Kariyeriniz ya da toplum adına yaptığınız işler karşılığında nasıl tanınacağınızı ve ününüz hakkında işaretler verir. Güneş, yaratıcı kapasitenizi ve yaratıcılığınızı en iyi nasıl ifade edeceğinizi gösterebilir. Astrolojide hiçbir şey önceden belirlenmiş veya kader değildir ama Güneş’in pozisyonu ve düştüğü burç geliştirmeye karar verdiğiniz yetenekleriniz hakkında ipuçları verir.

Güneş egonuzu ve özgüven seviyenizi sembolize eder. Güneş’in pozisyonu kendinizi nasıl gördüğünüzü ve aynı zamanda başkalarının sizi nasıl görmesini istediğinizi ortaya çıkarabilir. Daha da ileri giderek, Güneş ayrıca siz öyle isteseniz de istemeseniz de, başkalarının gerçekten sizi nasıl gördüğünü yansıtır! Aslında astrolojide sizin bu üç ayrı görünüşünüzün hepsini birden görmenin yolları vardır.

Dünyadan bakıldığı zaman, Güneş evrendeki en parlak yıldızdır. Güneş’in yıldız haritanızdaki pozisyonu hayatın en çok neresinde “parlayacağınızı” gösterir. Örneğin, eğer doğum anında Güneş’iniz beşinci yaratıcılık evinizde bulunuyorsa, kendinizi güçlü bir şekilde ifade etme yeteneğiyle doğmuş oluyorsunuz. Eğer bu yeteneğinizi düzgün olarak geliştirirseniz, yaratıcı fikirleriniz size ün ve büyük olasılıkla parasal ödül getirecektir.

Eğer Güneş’iniz yüksek eğitim ve yabancı ülkelere yapılan seyahatleri yöneten dokuzuncu evinizde ise, yüksek lisans yapmaya (ya da birden fazla derece) hevesli olabilir ve başka diğer olasılıkların yanısıra hayatınız boyunca yabancı ülkelere seyahat etmek için pek çok fırsatla karşılaşabilirsiniz.

Güneş’i dördüncü aile ve yuva evinde olan biri, aile birimine büyük önem verir ve sevgi ve ilgi dolu bir aile ortamı yaratmada çok becerikli olabilir.

Size bir fikir verebilmek için bu üç örneği çok basite indirgedim ve genelleştirdim. Eğer gerçekten bir yıldız haritası yorumluyorsanız, daha kesin bir tablo çıkarmak için Güneş’in diğer gezegenlerle nasıl açılar yaptığına (ya da başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, nasıl iletişim kurduğuna) bakmanız gerekir.

Güneş, güneş sisteminin kralı olarak, erkek otorite figürleriyle ya da hayatınızdaki baskın erkek karakterleriyle yaşadığınız zorlukları ya da aranızdaki yardımlaşmayı gösterir. Babanız, patronunuz ya da bir müşteriniz Güneş tarafından tanımlanacaktır. Eğer kadınsanız, erkek arkadaşınız ya da kocanız da Güneş tarafından temsil edilecektir. Eğer erkekseniz, Güneş babanız ya da erkek patronunuz gibi baskın erkek karakterleri temsil etse bile dış görünüşünüzü daha fazla vurgulayacaktır. Daha sonra göreceğiniz gibi kadın ya da erkek olun fark etmez, Ay ise hayatınızdaki önemli kadınlara işaret eder.

Güneş, gün ışığını yönetir ve aynı zamanda dokunduğu herhangi bir gezegenin özelliğini artırır. Örneğin eğer Güneş ve Jüpiter’in yörüngeleri çok yakınsa, Jüpiter’in iyiliği aydınlanacak ve Güneş’in varlığı sayesinde çok daha belirgin olacaktır. Güneş’in besleyici ışığı altında, Jüpiter’in güçleri ve bunun yanında faydası artar. Bu sadece doğum haritaları açısından değil ama sene boyunca da geçerlidir. Jüpiter uzaydaki yolculuğu sırasında diğer gezegenlere dokunur ve her gezegene güçlü ve can veren sıcaklığını ve ışığını yayar. (O nedenle, Jüpiter ve Güneş kavuşumunun olduğu günü senenin en şanslı günü olarak seçerim.)

Güneş Zodyak’ın on iki takım yıldızını (ya da burcunu) bir senede dolaşır.

Güneş vücudunuzda kalbin ve aynı zamanda omuriliğin koruyucusudur. Aslan burcunun yöneticisidir. Ayrıca Güneş pazar gününü yönetir.

Bu ödeme servis ve içerik satın almak içindir. Ödemeyi yaptığınızda servisiniz anında başlayacağı için, hatalı ödeme haricinde iade yapılması mümkün olmayacaktır.